Akademia C# 2017

Akademia C# 0: instalacja potrzebnego oprogramowania

W tym wpisie chciałbym przeprowadzić Cię przez proces przygotowania swojego komputera do nauki języka C#.

Windows

Logo Windows

Opis zacznę od Windowsa z racji tego, że sam korzystam z tego systemu. Ale nie jest on niezbędny do nauki języka C# i platformy .NET o czym w dwóch kolejnych sekcjach.

Najłatwiej uzyskać dostęp do pisania w języku C# na Windows za pomocą programu Visual Studio. Należy przejśc pod ten link, który przeniesie Cię bezpośrednio do pobierania Visual Studio 2017 Community, czyli najnowszej wersji darmowej edycji tego programu. Co nie znaczy, że gorszej. Do celów w jakich będziemy wykorzystywać VS, ta wersja będzie więcej niż wystarczająca.

Przejdźmy zatem do opisu instalacji tego programu. Ta raczej jest standardowa i po wyrażeniu zgody na warunki użytkowania okienko które sie pojawia może przytłoczyć. Jest tam tyle opcji do wyboru, że osoba stykająca sie z nim pierwszy raz może poczuć się co najmniej niekomfortowo. Ale uwierzcie, kiedyś było z tym jeszcze gorzej 😉 Wracając jednak do rzeczy. Polecam wybrać od razu te 3 komponenty:

Zalecane opcje do wyboru przy instalacji Visual Studio: .NET desktop development, ASP>NET and web development, .NET COre multi-platform development

Są to najpopularniejsze typy aplikacj jakie można tworzyć (i będziemy to robić w ramach Akademii C#). Cały proces może potrwać dłuższą chwilę. Jeśli jednak nie chcesz wybrac tych opcji, zawsze mozna doinstalować osobne komponenty w późniejszym czasie.

Jeżeli jednak chcesz postąpić bardziej minimalistycznie i nie instalować tych ponad 5 GB, żeby spróbować programować w C# możesz to zrobić.

W tym celu musimy pobrać i zainstalować platformę .NET Core o której za chwilę. Zrobimy to za pomocą tego linku. Następnie uruchamiamy instalator i po kilku kliknięciach „Dalej” mamy zainstalowane co potrzeba. Aby sprawdzić czy wszystko poprawnie sie zainstalowało nalezy użyć w konsoli(cmd) komendy: dotnet --version. W ramach odpowiedzi powinniśmy uzyskać: 2.0.0. Oznacza to, że instalacja przebiegła pomyślnie. Powyższy krok polecam wykonać nawet jeśli zainstalowaliśmy Visual Studio 2017 i wybraliśmy pakiet:

Jeżeli natomiast preferujemy minimalistyczne podejście nalezy jeszcze zainstalować edytor kodu. Chociaż może tu posłuzyć stary, dobry Notatnik, jednak nie będzie to zbyt wygodne. Polecam więc zainstalować Visual Studio Code, który opisuję w sekcji o MacOS – poniżej.

MacOS

Logo macOS

Dzięki otwartości Microsoftu możemy korzytać z .NETa (co za tym idzie i C#) na systemach innych niż Windows. Platforma z której będziemy korzystać na MacOS i Linuxie to .NET Core. Zabierajmy się więc do jej instalacji na MacOS. Należy pobrać SDK(Software Development Kit) z tego linku a następnie ją zainstalować. Aby sprawdzić czy wszystko poprawnie sie zainstalowało nalezy użyć w Terminalu komendy: dotnet --version. W ramach odpowiedzi powinniśmy uzyskać: 2.0.0. Oznacza to, że wszystko poszło jak należy.

Mamy juz środowisko w którym możemy uruchomić nasz kod. Teraz pozostaje kwestia w czym go pisać? Od siebie mogę z czystym sumieniem polecić Visual Studio Code. Jest to darmowy edytor kodu od Microsoftu. Można pobrać go spod tego linku. Do wygodniejszej pracy polecam ściągnąć do niego jeszcze co najmniej rozszerzenie na początek: C#, które podpowiada składnię C#(link przenosi do strony pobierania).

Linux

Logo Linuxa

Tutaj sytuacja względem MacOS rózni sie tym, że przechodzimy pod ten link i wybieramy z rozwijanego menu uzywaną przez nas dystrybucję. Dzięki temu pojawi się lista komend, które musimy wprowadzić, żeby zainstalować platformę .NET Core. Tam samo jak przy MacOS, żeby sprawdzić poprawność instalacji przechodzimy do Terminala i wpisujemy komendę dotnet --version. W ramach odpowiedzi powinniśmy uzyskać: 2.0.0. Oznacza to, że instalacja przebiegła pomyślnie. Na linuxie również możemy skorzystać z Visual Studio Code, który opisywałem wyżej.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci przy setupie środowiska potrzebnego do pisania aplikacji w C#. Jeśli tak, będę bardzo wdzięczny jeśli podzielisz się tym wpisem w mediach społecznościowych. Możesz to zrobic za pomocą przycisków umieszczonych na końcu.

W razie jakichkolwiek pytań zostawiam sekcję komentarzy do Waszej dyspozycji. Lub jeśli wolisz napisać do mnie bezpośrednio skorzystaj ze strony kontakt.

2 Comments

  1. Dla MacOS jest dostępne również VisualStudio. Wydaje mi się, że jest to wygodniejsze do użytku niż Visual Studio Code + kompilowanie i uruchamianie w terminalu

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.