Bez kategorii

Daj się poznać startuje! Opis projektu

Zgodnie z obietnicą, jako pierwszy post na konkurs Daj się poznać 2017 opiszę projekt który będę realizował przez kolejne 3 miesiące.

Opis

Będzie to aplikacja do prowadzenia dziennika. Bardzo podoba mi się ta idea. Codzienne spisywanie myśli wpływa pozytywnie na nasze życie. Dzięki temu zaczynamy zauważać to co przy codziennym pędzie pomijaliśmy. Dzięki temu posiadamy bardziej szczęśliwe życie. Samo założenie dziennika do niczego nie prowadzi. Dla mnie nawet luźne spisywanie myśli nie bardzo się sprawdziło. Chociaż pozwala na złapanie dystansu do problemów, to do niczego konkretnego(dla mnie) nie prowadzi. Szybko zarzuciłem takie luźne pisanie. Jednak kluczem do skutecznego działania dziennika i wymiernych efektów jego prowadzenia jest stawianie sobie odpowiednich pytań.

Nie ma obecnie aplikacji, która odpowiadałaby mi funkcjonalnością jak i łatwością wykorzystania. Nawet na iPhone’a, o czym świadczy ten wpis Michała Śliwińskiego. Jego pytania są świetne. Zajmują dość mało czasu, a są odpowiednio postawione. Dla osób które dopiero zaczynają, lub nie mają czasu na odpowiadanie na tak wiele pytań rano i wieczorem mogą skorzystać z tych które stawia sobie codziennie rano Mirek Burnejko:

 • Za co jestem wdzięczny?
 • Wczorajsze zwycięstwo

Tylko te 2 pytania mogą mieć ogromny wpływ na nasze zadowolenie z życia.

Jak już mówiłem na rynku nie znalazłem aplikacji która by mi odpowiadała. W tym nie znalazłem takiej w której można zdefiniować własne pytania na które możemy odpowiadać. To jest dla mnie główny cel jeśli chodzi o funkcje mojego projektu.

Platforma

Na razie chciałbym, aby była to aplikacja na urządzenia mobilne. Mamy je zawsze przy sobie. Możemy je wyciągnąć w (prawie)każdej sytuacji i cos na nich zrobić. Jest to więc idealne zastosowanie dla takiej aplikacji. Trzeba zmniejszyć „próg wejścia” do minimum, żeby sytuacja, czy sposób korzystania nas nie ograniczały. Pianie dziennika jako pierwsza rzecz po przebudzeniu? Proszę bardzo. Możemy to zrobić jeszcze leżąc w łóżku. Jedziemy pociągiem/tramwajem/autobusem wyciągamy telefon i „robimy” nasz dziennik.

Nazwa

Projekt nazwałem Codziennik. Codzienny + dziennik = codziennik. Nie wymyśliłem angielskiej nazwy, która byłaby lepsza dla projektu na Githubie. Może Ty masz jakiś pomysł? 

//EDIT: Dawid w komentarzu poddał mi kilka pomysłów na angielską nazwę aplikacji. Tak więc aplikacja w angielskiej wersji będzie się nazywać Insighter. Dzięki Dawid! 🙂

Jeśli masz jakieś refleksje bądź sugestie dotyczące mojego projektu śmiało – skorzystaj z sekcji komentarzy poniżej, lub strony kontakt.

W następnym wpisie przedstawię projekt od strony technologicznej.

7 Comments

 1. Czyżby Xamarin? 😉
  Ciekawy pomysł, trzymam kciuki!
  Co do angielskiej nazwy – może „DailyThoughts”, „DailyInsights” albo po prostu „Insighter”.

 2. No nie. Ja właśnie jestem na odwyku od telefonu na dzień dobry 😛 Wylatuje na noc do drugiego pokoju 😉
  Ale sam pomysł bardzo mi się podoba. Sama prowadzę taki dziennik (w Evernote), odpowiadając na wybrane pytania (choć trochę ciężko właśnie z regularnością 😛 ). Oddzielnie mam tzw. dziennik wdzięczności (luźne kartki), gdzie mam już baaaardzo długie listy 3 rzeczy, za które jestem wdzięczna (3 dziennie, ale tutaj też nie do końca codziennie xD). Mimo wszystko takie ćwiczenia sporo dają 😉
  Dodatkowo dopiero co ktoś mnie zaintrygował technologią Xamarin. Także z chęcią będę obserwować jak Ci idzie 😉 Sama docelowo chcę stworzyć aplikację webową + aplikacje mobilne. Tylko jeszcze nie wybrałam czy będzie to PWA z możliwością przypięcia do ekranu telefonu czy hybryda (Ionic).
  Powodzenia!

 3. Fajna tematyka projektu. Szczerze mówiąc nie przekonuje mnie mobilność rozwiązania, bo w dzienniku dobrze się jest rozpisać, a bez klawiatury to udręka. Ale może jestem już ze starego pokolenia i to właśnie jest ludziom potrzebne 😛 (No i jeszcze jako użytkownik nie wchodziłbym w to bez solidnego szyfrowania AES-em :P)

  Dorzucam do obserwowanych, chętnie się nauczę czegoś o journalingu a pewnie będzie ku temu okazja 🙂

  1. Aplikacja na desktopy jest w planach. Jako, że tworzę aplikację w Xamarinie, to wersja na Windows 10(UWP) będzie „out of the box”.
   Co do szyfrowania, dobry pomysł – dodaję do listy funkcji 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.