Programowanie

Relacja z WDI 2017

W ostatni wtorek i środę odbyły się Warszawskie Dni Informatyki(w skrócie WDI) 2017. Była to ich siódma edycja. Jednak niestety pierwsza na której miałem okazję być. Dlaczego niestety? Zapraszam do tekstu, aby się tego dowiedzieć!

Ścieżka: Deep dive by DevTalk.pl

Oczywiście nie będzie to pełna relacja z całej konferencji. Ścieżka na której spędziłem większość czasu na WDI 2017 to Deep dive by DevTalk.pl. Była to ścieżka organizowana przez Maćka Aniserowicza. Występowali na niej goście podcastu DevTalk. Dzień zaczął się prezentacją:

10 rzeczy, które zmieniła chmura obliczeniowa i jak to wykorzystać, aby w przyszłości zarabiać miliony

Na scenę wkroczył Mirek Burnejko i zaczął z górnego C.

Jeśli nie znasz Mirka to jest to ekspert od chmury publicznej. Jak przedstawił go Maciek:

Jakiś czas temu wszedł do polskiej branży chmury publicznej, zbudował tam sobie piękny tron, zasiadł na nim i nie chce go opuścić.

W temacie chmury Mirek pisze bloga Chmurowisko.pl. Dodatkowo prowadzi vloga, pisze bloga TrzyPoziomy.pl o spełnianiu marzeń i robi jeszcze dużo różnych rzeczy. Jeśli uważnie śledzisz mojego bloga to o Mirku pisałem już w tym tekście.

Ale przechodząc do samej prezentacji. Mirek przekazał nam – uczestnikom, jak głosi nazwa prelekcji – 10 rzeczy która zmieniła chmura. Była to bardzo inspirująca prelekcja. Pokazująca wiele możliwości, ale też wyzwań związanych z pracą z chmurą. Jednym z tych ostatnich, jest to, że trudno jest nadążyć za zmianami. Dla unaocznienia: od 1 do 24 marca w chmurze Azure od Microsoftu większych zmian było 18. A to tylko niecały miesiąc. Chcąc być ekspertem trzeba aktywnie śledzić te zmiany.

A jakie są możliwości? Jedną z nich jest mała ilość specjalistów od chmury w Polsce. Jak pokazuje historia Łukasza, wcale nie trzeba poświęcać dotychczasowej ścieżki zamknąć się w piwnicy i uczyć chmury. Można spokojnie, ale wytrwale dążyć do bycia ekspertem od chmury. I jest to relatywnie proste.

Pierwszy raz widziałem Mirka w akcji na scenie i muszę powiedzieć, że jest jednym z najlepszych prelegentów jakich widziałem.

Po Mirku na scenę wszedł Arek Benedykt i opowiadał o IoT 1. Sala była pełna po brzegi. Mi ta prezentacja była znana, więc wybrałem się na:

Szkoły: MVC, MVP, MVVM. Czym się jednak różnią? Jakie mają silne i mocne strony?

Następną prezentacją w której wziąłem udział była prezentacja o wzorcach architektonicznych, między innymi MVC, MVP, MVVM i pochodnych. Prelegent – Marcin Moskala przedstawił różnice w stosowaniu modeli architektonicznych łączących logikę aplikacji z widokami. Poznałem kilka nowych wzorców o których wcześniej nie słyszałem. Prelekcja pozwoliła mi też usystematyzować wiadomości, które już miałem.

PS. Chyba w tytule prezentacji został popełniony błąd silne i mocne strony? Coś tu nie gra 😉

Prezentacja Jarosława Pałki

Przyszedł czas na powrót na ścieżkę Deep dive by DevTalk.pl na której zostałem już do końca dnia.

Po dwóch technicznych prezentacjach, ta była bardziej miękka. Tytułu nie przywołam, bo nie pokrywał się on z tym, co było przedstawione na stronie WDI, ani w informatorze. Ale mimo tego, że szedłem z nastawieniem na inny temat prezentacja była super. Poruszała kwestie, które nie są mi tak dobrze znane z racji tego, że nie pracowałem jeszcze w żadnej firmie jako dev. Ale i tak wyciągnąłem dużo z tej prezentacji. Niektóre wiadomości zachowam na później – przydadzą się w pracy.

Prezentacja poruszała wiele tematów. Od rodzajów programistów, którzy wysysają naszą energię, na ścieżce rozwoju kończąc. Wspólnym mianownikiem dla kwestii poruszonych na prezentacji mogłoby być: jak poradzić sobie w trakcie kariery programisty.

Panel dyskusyjny: Jak technologia zmienia naszą przyszłość

Ścieżkę Deep dive by DevTalk.pl kończył panel dyskusyjny. W panelu brali udział wszyscy prelegenci tej ścieżki, czyli Mirek Burnejko, Arek Benedykt, Jarek Pałka, jak i ojciec prowadzący – Maciek Aniserowicz. Później do rozmowy włączył się też Gutek 2. Z panelu dyskusyjnego przerodziło się to w sesję Q&A, a potem w rozmowę pomiędzy prelegentami, a widzami. Zostały poruszone różne tematy, od przyszłości, Skynet, AI, poprzez karierę , na kobietach w IT kończąc.

Żałuję

Rok temu na WDI również odbyła się ścieżka by DevTalk.pl. Występowali na niej między innymi Sławek Sobótka i Andrzej Krzywda. Żałuję, że nie pojawiłem się na niej rok temu. Na pewno było równie epicko jak na tegorocznej ścieżce Deep dive by DevTalk.pl na WDI 2017. Właśnie dlatego żałuję, że to była dopiero pierwsza moja przygoda z WDI. Mam nadzieję, że nie ostatnia.

Największa wartość

Z konferencji przyniosłem do domu kubek DevTalk(dzięki Maciek!) i koszulkę WDI. Jednak zyskałem o wiele więcej niż tylko naczynie(chociaż jest super) i ubranie. To co zyskałem to przede wszystkim w końcu poznałem in person Mirka Burnejko i Maćka Aniserowicza – moich dwóch idoli. Obu na raz! Są to ludzie, których bardzo podziwiam.

Maciek jest osobą, która wpłynęła na mój wybór kierunku studiów i drogi rozwoju. Lektura jego tekstów pokazała mi jak ciekawą dziedziną jest programowanie. Dzięki wpisom o karierze programisty, podjąłem decyzję w jakim kierunku chcę się rozwijać. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że to właśnie Maciek Aniserowicz sprawił, ze jestem tu gdzie jestem.

Natomiast Mirek prowadzi inspirującego vloga, który zmienia ludzkie życia. Jeśli czytałeś mój wpis na akcję Share week 2017, to wiesz jak wiele wniósł do mojego życia. Mirek jest też osobą, dzięki której zainteresowałem się tematem chmury publicznej.

Podsumowanie

Była to dla mnie już któraś z rzędu konferencja. Wszystkie poprzednie na których byłem odbywały się w moim rodzinnym mieście – Lubinie. Z ich wszystkich razem wziętych nie wyniosłem tyle ile z WDI. Myślę, że to kwestia nastawienia, a przede wszystkim mojego doświadczenia, które jest nieporównywalnie większe teraz niż było kiedyś.

Na konferencję poszedłem wcześniej świadomie wybierając prelekcje z obszarów, które mnie interesują. To na pewno wpłynęło na tak dobry odbiór konferencji przeze mnie.

Kolejną rzeczą, wpływającą na odbiór WDI w superlatywach, było na pewno spotkanie wspaniałych ludzi. Maciek, Mirek, Arek, Jarek i Gutek. Dzięki!

Byłeś na WDI 2017? Koniecznie napisz swoje wrażenia w komentarzu!


  1. Internet Of Things

  2. Jakub Gutkowski

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.