Programowanie

.NET Core 2.0 wydany!

MIcrosoft .NET logo

Przedwczoraj tj. 14.08.2017 światem .NETa zatrzęsło. Pojawiła się bowiem stabilna, oficjalna wersja 2.0 platformy .NET Core. Parę dni wcześniej na Githubie pojawiła się informacja:

.NET Standard 2.0 is final

To są świetne informacje! Dlaczego? Już tłumaczę.

Na początek trochę o .NET Standard 2.0

Po pierwsze wspierane jest więcej API. W wersji 1.6 było to 13 tysięcy, teraz jest to 32 tysiące. Ponad 2 razy więcej. To jest skutek dążenia Microsoftu do unifikacji wszystkich „dotNETów”(platform). Zostało dostarczone wsparcie np. dla przywoływanego wielokrotnie w tym kontekście: System.Runtime.Serialization.Formatters.Binary. Wszystkie wspierane biblioteki oraz liczbę zawartych w nich API znajdziemy w tym dokumencie. To jest moim zdaniem jedna z najważnieszych zmian na którą czekaliśmy.
Jest jeszcze wsparcie dla platform. Teraz ten sam zestaw API implementuje większość liczących się platform .NETowych m.in. .NET Framework 4.6.1, Xamarin, czy choćby rzeczony .NET Core 2.0. Można stworzyć Class Library kierowany właśnie na .NET Standard i potem używać go w projektach na wszystkich wspieranych platformach.

.NET Core 2.0

Najważniejszą zmianą w wersji 2.0 jest właśnie implementowanie .NET Standard 2.0. Przynosi to obsługę API, które wcześniej były niedostępne i czyniły tę platformę trochę ułomną. Tutaj można zobaczyć jakie zmiany nastąpiły wzgledem poprzednich wersji:

Mam nadzieję, że dzięki uzyskaniu przez .NET Core tej fazy więcej firm i zespołów będzie brało pod uwagę tą platformę. Nawet sam Microsoft mówi, że wersja 2.0 .NET Core jest tak naprawdę tą „pierwszą”. A bez aprobaty dużych firm i korporacji, ta technologia nie rozpowszechni się poza grono pasjonatów. I z jednej strony za tą platformą stoi gigant z Redmond, której duże firmy ufają, ale z drugiej jest to technologia nowa i nierozpowszechniona na rynku(czytaj niezbyt przetestowana w realnych warunkach), a takich technologii wielcy gracze się boją i nie będą w nie inwestować.

Jednak na wszytko potrzeba czasu. Tak samo i tutaj trzeba dać czas na przyjęcie tej – jakby nie patrzeć – całkiem nowej technologii.

Ciekawi mnie jakie przykłady dużych projektów realizowanych przez duże firmy zostaną zaprezentowane na konferencji .NET Conf 2017. O ile jakiekolwiek zostaną pokazane.

Trzymam kciuki za rozwój i przyjęcie .NET Core bo jest całkiem przyjemnym środowiskiem. Pokazuje to nowe, lepsze oblicze Microsoftu. Tutaj nie można nie wspomnieć o świetnej pracy jaką wykonują Piotrek Gankiewicz i Łukasz Pyrzyk ze swoim .NET Core Tour. Swoimi warsztatami pokazali devom w Polsce, że mimo świeżości tej technologii można jej z powodzeniem uzywać na co dzień. I że świetnie współgra ona ze znanymi dotychczas narzędziami i platformami.

Ja sam zabieram się do zgłębiania wersji 2.0 .NET Core. Trzeba być gotowym na zmiany zanim one nadejdą. No nie? Może uda się poruszyć i przybliżyć ten temat na lokalnej scenie – Grupie .NET PW. Im więcej ludzi wiedzących o tym, tym większe prawdopodobieństwo, że ta technologia na stałe zagości w komercyjnych projektach.

Przydatne linki w tej tematyce:
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/08/14/announcing-net-standard-2-0/
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/08/14/announcing-net-core-2-0/
https://blogs.msdn.microsoft.com/webdev/2017/08/14/announcing-asp-net-core-2-0/
https://github.com/dotnet/announcements/issues/24

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.