Bez kategorii

Codziennik – gotowa pierwsza wersja aplikacji

W ostatnią środę zakończyłem wdrażać ostatnie funkcje aplikacji Codziennik, które przewidywałem na początku prac. Tym samym zakończyłem pracę nad pierwszą wersją aplikacji.

Na podsumowania projektu jeszcze za wcześnie, ale chciałem podzielić się tym co zrobiłem do tej pory. Opis aplikacji oprę na screenach pochodzących z Androida.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji pojawia się dialog, informujący o braku wpisów i mówiący jak to można zmienić:

Informacja o braku wpisów i możliwości dodania pierwszego za pomocą ikony plusa w prawym górnym rogu

Zgodnie z zachętą naciskamy „plusik” znajdujący się w prawym, górnym rogu. To przenosi nas do ekranu dodawania nowego wpisu:

Dodawanie nowego wpisu
Dodawanie nowego wpisu

Gdy zapełnimy już pola możemy wpis zapisać lub odrzucić. Przy pierwszej opcji wpis zostanie zapisany w pamięci urządzenia i zostaniemy przeniesieni do listy wszystkich wpisów:

Lista wpisów
Lista wpisów

Natomiast naciskając przycisk „Anuluj” zostaniemy zapytani, czy faktycznie o to nam chodziło. Możemy porzucić wprowadzony wpis lub wrócić do jego edycji, gdy nacisnęliśmy tą opcję przypadkowo:

clip_image004

My zapisujemy wpis, co przenosi nas do listy wpisów. Teraz zobaczmy co się stanie, gdy wybierzemy wpis z listy. Naszym oczom ukazuje się treść wpisu oraz dwa przyciski na górze:

Podgląd wpisu
Podgląd wpisu

Pierwszy służy usunięciu, a drugi edycji. Zbadajmy najpierw tą drugą opcję. Po naciśnięciu ikony ołówka, zostajemy przeniesieni do strony edycji wpisu:

Edycja wpisu
Edycja wpisu

Jest to strona w zasadzie identyczna funkcjonalnością, jak ta służąca do tworzenia nowego wpisu, nie będę się więc nad nią rozwodził. Anuluję więc edycję, bo wpis mi się podoba i nie chce w nim nić zmieniać.

Teraz zbadajmy drugą ikonę na pasku okna podglądu wpisu. Jest to ikona kosza, czyli zapewne służy do usuwania. Po jej naciśnięciu zostajemy zapytani, czy na pewno to jest to czego chcieliśmy. Pojawia się informacja, że ta operacja jest nieodwracalna. Po naciśnięciu opcji „Usuń” Zostaniemy poinformowani, który wpis właśnie przepadł bezpowrotnie:

clip_image007

clip_image008

Ja jednak nie chcę tracić moich przemyśleń więc wybiorę opcję „Anuluj”.

Na koniec wybiorę ikonę „trybika” na głównym ekranie, czyli przejdę tym samym do ustawień aplikacji:

clip_image009

Znajdziemy tu możliwość edycji pytań jakie zadaje nam aplikacja. Jest też możliwość przywrócenia domyślnych pytań. Są to pytania, które zadaje sobie codziennie rano Mirek Burnejko. Fajnie się sprawdzają, więc postanowiłem, że to będą standardowe pytania. Na dole jest jeszcze informacja o ikonach, które wykorzystałem w aplikacji. Nie ma tu przycisku zapisz/odrzuć, gdyż ustawienia zapisują się automatycznie.

Niestety aplikacja nie jest jeszcze dostępna w Google Play, ani App Store. Gdy tylko dostanę dostęp do kont developerskich i opublikuję tam swoją aplikację dam Ci znać. Jeśli chcesz przetestować aplikację już teraz i używasz Androida można pobrać ją stąd.

Coraz wyraźniej widzę na horyzoncie aplikację, którą miałem zamiar stworzyć w ramach konkursu Daj się poznać 2017. Zostało niedużo do zrobienia i niedużo do regulaminowych 10 tygodni(jest 8). Ale zostało dużo czasu do końca maja – zakończenia konkursu. To dobrze, bo będę miał czas na implementacje dodatkowych funkcji.

Ciekawe pomysły do realizacji, które pojawiły się w mojej głowie to:

  • Integracja aplikacji z chmurą w celu synchronizacji danych między urządzeniami
  • Eksport wpisów do txt i/lub pdf
  • Wyszukiwanie wpisów po dacie
  • Dodanie angielskiej wersji językowej

Jeśli Ty masz jakieś pomysły na funkcje, które moja aplikacja mogłaby mieć, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu poniżej.

Jedyne z czego jestem niezadowolony to wygląd i grafiki aplikacji. Jeżeli masz ochotę pomóc mi w tej kwestii – śmiało odezwij się do mnie. Możesz to zrobić przez moje social media, lub używając strony kontakt. Jeśli nie chcesz się dzielić przemyśleniami dotyczącymi Codziennika publicznie – w komentarzach też zachęcam do kontaktu osobistego drogami jak powyżej 🙂

Jak zawsze kod źródłowy można znaleźć na moim Githubie w tym repozytorium. Ta wersja została oznaczona tagiem v1.0. Przechodząc pod niego można zobaczyć jak wyglądał kod aplikacji Codziennik podczas pisania tego posta.

3 Comments

  1. Cześć Michał.

    Nieźle to wygląda. Gratulacje. Fajnie, że wybrałeś Xamarina. To tak jak ja.
    Widzę, że chcesz zintegrować się z chmurą. Więc polecam ASP.NET Core do tego.
    Tutaj opisuje jak zrobiłem web serwis:
    http://kacban.blogspot.com/2017/04/perfect-life-usuga-oparta-o-web-api-w.html
    Tutaj opisuje jak to uruchomiłem na Ubuntu:
    http://kacban.blogspot.com/2017/04/aspnet-core-mvc-wdrozenie-na-linuxie.html

    Mam nadzieję, że Ci się do przyda i wykorzystasz coś z moich eksperymentów.
    Czekam na to aż Codziennik pojawi się w sklepie Google.

  2. Super pomysł a aplikację. Może jako dodatkową funkcję można dodać jakieś raporty tygodniowe/miesięczne/kwartalne? Btw. u mnie (Android 6.0.1) aplikacja po zainstalowaniu nie chce się uruchomić:(

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.