Bez kategorii

Skąd brać wiedzę o Xamarinie

Jako chwilowa odskocznia od projektu Codziennik na Daj się poznać 2017 postanowiłem napisać o tym skąd czerpać wiedzę dotyczącą „natywnego” Xamarina jak i Formsów.

Oficjalna dokumentacja

Pierwszym miejscem które przychodzi do głowy w każdej technologii jest oficjalna dokumentacja. I faktycznie ta dotycząca Xamarina jest całkiem niezła. Natomiast jest to na tyle często zmieniającą się technologia, że w niektórych kwestiach dokumentacja za nimi nie nadąża. Tu z pomocą przychodzi forum: https://forums.xamarin.com/categories/xamarin-forms.

Dokumentacja każdej z platform

Jeśli już jesteśmy przy dokumentacji to w pewnych specyficznych kwestiach warto sięgnąć do oficjalnej dokumentacji każdej z platform:

  • Android
  • iOS
    • W przypadku iOS szczególnie warto jest przejrzeć dokumentację dotyczącą designu aplikacji. Jest to ważne o tyle, że warto, żeby nasza aplikacja wyglądała ładnie, a Apple czasami odrzuca wprowadzenie aplikacji do sklepu, która jest zrobiona niezgodnie z ich wytycznymi.
  • UWP(Universal Windows Platform) Niestety, najlepszą dokumentacją dla UWP jest zbiór bibliotek. Czasami ciężko się w nich połapać, ale mogą one być przydatne w specyficznych przypadkach.

Xamarin University

Ciekawym miejscem do poznawania Xamarina jest Xamarin University. Jest to jedyna płatna rzecz w tym zestawieniu. Natomiast na pewno warto sięgnąć po materiały tu udostępnione na samym początku przygody z Xamarinem. Sam oglądałem tylko darmowe lekcje, ale jeśli płatne wyglądają choć tak dobrze, to mogę to źródło z czystym sumieniem polecić.

Channel 9

Channel 9 to platforma kursowa Microsoftu. Znajdują się na niej również filmy dotyczące Xamarina. Szczególnie polecam serię The Xamarin Show. Do każdego odcinka zapraszany jest inny gość. Osoby występujące pokazują realne przykłady użycia Xamarina jak i łączenia Xamarina z różnymi serwisami, czy technologiami. Czasami udostępniane są tutaj też krótkie filmy dotyczące nowości, konfiguracji narzędzi itp. Jest to potężne miejsce wiedzy. Szczególnie cieszy fakt pokazywania na żywo realnych przypadków użycia i możliwości. W ten sposób najłatwiej jest przyswoić wiedzę i znaleźć zastosowanie dla nowo nabytych umiejętności.

Creating Mobile Apps with Xamarin.Forms

Jest to książka napisana przez Charlesa Petzolda. Pokrywa ona większość o ile nie wszystkie aspekty tworzenia aplikacji w Xamarin.Forms. Pisałem wcześniej, że seria Xamarin Show pokazuje realne przypadki użycia i możliwości? Ta książka pokazuje więc realne przypadki użycia do kwadratu. Najwięcej wiedzy, którą wyciągnąłem do tej pory przy tworzeniu aplikacji w Xamarinie pochodziło właśnie stąd. Książka jest napisana w przystępny sposób i bardzo dobrze pokazuje kolejne tematy omawiane przez autora dzięki jasnym i przejrzystym przykładom w kodzie.

Xamarin Developers Group Poland

Ostatnim miejscem do którego warto zaglądać jest Xamarin Developers Group na Facebooku. Grupa została stworzona przez Daniela Krzyczkowskiego – Microsoft MVP oraz Xamarin Student Partnera. Są na niej obecni pasjonaci Xamarina. Nie ma opcji, żeby nie odpowiedzieli na pytanie. A niech ktoś rzuci tylko temat – na pewno ktoś skomentuje i wywiąże się z tego dyskusja. Absolutnie fantastyczne miejsce w sieci dotyczące Xamarina.

A może Ty znasz jakieś miejsce do czeprania wiedzy o Xamarinie? Koniecznie podziel się nim w komentarzu. Wszyscy na tym skorzystamy.

5 Comments

  1. Dzięki za fajne zestawienie 🙂
    Powoli przymierzam się do zrobienia czegoś w Xamarinie, więc jak to już będzie ten dzień to z pewnością tu wrócę 🙂

  2. Dodałbym jeszcze do tej listy Pluralsight, jest płatny ale materiały w postaci wideo są tam znacznie krótsze i bardziej skondensowane niż w przypadku Channel 9, co według mnie jest zaletą. Dzięki za listę!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.