Bez kategorii

Podsumowanie 2017 roku

Rok 2017 był dla mnie przełomowy w wielu aspektach.
Przede wszystkim moje powolne (głównie programistyczne) wychodzenie na świat, które rozpocząłem w 2016 roku przyśpieszyło.

Blog

Po pierwsze postanowieniem noworocznym na rok 2017 było założenie niniejszego bloga. Co jak sam widzisz się udało. Mówiłem też o tym na mojej prelekcji podczas Gali finałowej Daj Się Poznać, ale o tym zaraz.
Bezpośrednim czynnikiem motywującym mnie do założenia bloga były zapowiedzi Maćka Aniserowicza odnośnie konkursu Daj się Poznać. Chciałbym zrobić kolejną edycję. Może będzie, może nie będzie. Jeszcze nie wiem. Tak mówił o konkursie Maciek pod koniec 2016 roku. A ja postanowiłem:

Będzie Daj Się Poznać, czy nie będzie. Zakładam bloga

Daj Się Poznać

Jedną z lepszych decyzji 2017 roku było wystartowanie w DSP. Wytrwałem i opublikowałem 20 postów przez 10 tygodni, prowadząc w tym czasie projekt. W samym projekcie nie zrobiłem wszystkiego co chciałem. Ale jako że miał funkcjonalność taką jaką założyłem na początku konkursu oraz to, ze chciałem poznać inne technologie niż Xamarin postanowiłem pozostawić pomysły na rozwój aplikacji ze statusem do zrobienia kiedyś – może 😉
Pamiętam w jakim szoku byłem gdy rankiem 8 czerwca zobaczyłem listę ścisłych finalistów. Byłem na niej ja. Ktoś kogo jeszcze na początku 2017 roku nie znał prawie nikt z programistycznego światka.
Jednak największym benefitem konkursu była Gala Finałowa. Podczas niej poznałem tyle świetnych ludzi, spotkałem też starych znajomych. Spotkałem tam też trochę osób ze Slacka DevsPL. Jedyne czego żałuję w kontekście konkursu to, że mogłem więcej udzielać się właśnie tam. No ale nie dało nawet przeczytać tych wszystkich wiadomości. A co dopiero brać udział w dyskusjach 😉

Prelegent

17 czerwca 2017 stałem się prelegentem. Poprzednie próby były bardzo skromne i dość stresujące. Występ na Gali Finałowej konkursu Daj Się Poznać 2017 obarczony był nie mniejszym stresem, ale spowodował decyzję: to jest to!
Pokłosiem tej decyzji jest moje współprowadzenie Akademii C# 2017 na Grupie .NET Politechniki Warszawskiej. Dzięki temu również wziąłem udział w Devstyle Speakers we wrześniu. Ale o tym później.

To chyba osiągnięcie z którego jestem najbardziej dumny. Przełamałem swoje pewne lęki. Prelekcje to jest coś o czym myślałem od jakiegoś czasu. Ale ja? Że o czym miałbym niby mówić? I gdzie? Ale gdy nadarzyła się okazja od razu napisałem do Maćka, że chcę wystąpić. Teraz albo nigdy pomyślałem. Z tytułu wystąpień publicznych widzę benefity też w innych obszarach życia.

Jeszcze w trakcie DSP wybrałem się na konferencję WDI 1. Podczas niej poznałem na żywo Maćka Aniserowicza i Mirka Burnejko. Ale o tym też już pisałem.

Po finale DSP przyszła sesja na studiach i na całe szczęście zaliczyłem wszystko w pierwszym terminie 🙂

I tym sposobem pierwszą połowę roku mamy za sobą.

Druga połowa roku

Następnie przyszły wakacje – czas odpoczynku od dodatkowych aktywności. Uznałem, że po wytężonej pracy przez pierwsza połowę roku potrzebny jest mi odpoczynek. Wtedy uznawałem to za trochę stratę czasu, ale dzisiaj widzę, że odpoczynek nawet od tego co lubimy jest potrzebny.

Mimo focusu przez wakacje na odpoczynek spod mojej klawiatury wyszło kilka projektów. Jeden z nich – Twitter Comparer można znaleźć na moim Githubie. Postanowiłem też poznać nową dla mnie technologię – ASP.NET Core. Co robię do dziś dnia. I powoli przygotowuję się do napisania większego projektu w tymże frameworku.

Speaker(s)

Po 2 wakacyjnych miesiącach przyszedł wrzesień. A razem z nim Devstyle speakers – szkolenie z wystąpień publicznych. Jedno z lepszych wydarzeń na jakich byłem. Wielka dawka wiedzy. Bardzo się cieszę, że pojechałem na to szkolenie. Dzięki temu jest mi zdecydowanie łatwiej prowadzić cotygodniowe Akademie. No właśnie.

Grupa .NET PW

Jak można przeczytać na stronie O mnie jestem członkiem Grupy .NET na Politechnice Warszawskiej. Teraz także „aktywnym”. Od listopada prowadzę Akademię C#. Jest to cykl spotkań mających na celu naukę programowania w języku C# i na platformie .NET. W ramach Grupy zorganizowałem też prelekcję o architekturze SaaS2, którą prowadził Paweł Mieteń – architekt firmy PerfectGym.

Moje cele i plany związane z Grupą .NET PW są duże i ambitne. Ale o tym później.

Z tą aktywnością związane są też dwie informacje, które wydarzyły się niespodziewanie dosłownie przed metą 2017 roku. W zeszłym tygodniu zostałem oficjalnie przewodniczącym Grupy .NET PW oraz Microsoft Student Partnerem na PW.

Te dwie fantastyczne informacje są wisienką na torcie tego roku. Są również efektem moich wytężonych działań, które zaczęły się jeszcze w 2016 i nabrały rozpędu w 2017 roku.

Plany na 2018

A jakie mam plany na 2018? Chcesz wiedzieć? Zatem widzimy się tutaj już 1 stycznia 2018. Jeżeli nie chcesz przegapić tego tekstu kliknij w dzwoneczek w prawym dolnym rogu strony – spowoduje to otrzymywanie powiadomień o nowych tekstach.


  1. Warszawskie Dni Informatyki

  2. Software as a Service

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony.* Pola wymagane *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.